وارنیکلین جهت ترک سیگار

 

وارنیکلین جهت ترک سیگار

وارنیکلین جهت ترک سیگار

داروی وارنیکلین جهت ترک سیگار در همراهی با برنامه‌های حمایتی، به ترک سیگار کمک می کند. برای مصرف دارو، باید ریسک مصرف آن نسبت به مزایای مصرف آن سنجیده شود.

ملاحظات مصرف وارنیکلین جهت ترک سیگار :

آلرژی دارویی :

در صورتیکه فرد سابقه هرگونه آلرژی به مواد غذایی، مواد نگهدارنده، حیوانات، دارو ها و ….دارد، باید به اطلاع پزشک برساند و پزشک نیز در تجویز دارو احتیاط بیشتری کند.

نوجوانان :

استفاده این دارو در سن بالای ۱۶ سال بلامانع است و در حال حاضر در مطالعات انجام شده عارضه‌ای که مانع مصرف دارو در این گروه سنی باشد، وجود نداشته است.

سالمندان :

در مطالعاتی که تا به الان انجام شده است، عوارضی در سالمندان که مانع مصرف دارو در این گروه سنی باشد، دیده نشده است. اما در اما افراد سالمند، با احتمال بیشتری به بیماری زمینه ای کلیوی و نارسایی کلیوی مبتلا هستند که باید دوز دارو در این افراد به دقت تنظیم شود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  تغذیه در بیماران نارسایی قلبی

شیردهی :

در زنان شیرده مطالعات کافی انجام نشده است. بنابراین بهتر است که سود و زیان مصرف دارو درنظر گرفته شود و شروع دارو با تعامل پزشک و بیمار باشد و در هر شخصی به صورت جداگانه تصمیم گیری شود.

تداخلات دارویی :

در زمان مصرف این دارو، بهتر است که از مصرف همزمان بوپروپیون اجتناب شود. اما گاهی موارد مصرف بوپروپیون نیز که یک داروی ترک سیگار و ضد اضطراب است، اجتناب ناپذیر است که تنظیم دوز دارو در این موارد انجام می شود.

الکل :

در زمان مصرف این دارو، بهتر است که از مصرف همزمان الکل اجتناب شود. اما در صورت مصرف همزمان الکل، دوز دارو باید تنظیم شود.

طریقه مصرف مصرف وارنیکلین :

بهتر است بیمار یک تاریخ جهت ترک سیگار مشخص کند و داروی وارنیکلین را یک هفته قبل از این تاریخ شروع کند و یا بیمار می‌تواند با توصیه پزشک دارو را شروع کند و زمانی بین روزهای ۳۵-۸، مصرف سیگار را قطع کند.

حداکثر دوره مصرف دارو، تا ۱۲ هفته است. البته گاهی در برخی افراد و در صورت پاسخ دهی مناسب، می توان در زمان کوتاه تر نیز مصرف دارو را متوقف کرد. برخی موارد با تجویز پزشک، تکرار دارو برای ۱۲ هفته دیگر جهت حفظ وضعیت ترک سیگار ادامه پیدا می‌کند.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  سلنیوم

این دارو را باید بعد از غذا و با یک لیوان کامل آب مصرف کرد.

دوز دارو می‌تواند در افراد مختلف، متفاوت باشد، اما دوز معمول آن عبارت است :

در بزرگسالان و نوجوانان بالای ۱۶ سال :

روز ۳-۱ : ۰.۵ میلی گرم یک بار در روز

روز ۷-۴ : ۰.۵ میلی گرم دو بار در روز

از روز ۸ به بعد : ۱ میلی گرم دوبار در روز

در نوجوانان کمتر از ۱۶ سال توصیه نمی شود.

در صورتیکه یک دوز دارو فراموش شود، بهتر است که به محض یاد آوری، دوز فراموش شده مصرف شود، اما اگر یادآوردی دوز فراموش شده، نزدیک به دوز بعدی باشد، لازم نیست که دوز فراموش شده مصرف شود و بهتر است که همان دوز بعدی دارو در زمان مقرر خود مصرف شود.

طریقه مصرف مصرف وارنیکلین جهت ترک سیگار :

دارو باید در یک جعبه بسته و در دمای اتاق و دور از گرما و رطوبت و نور مستقیم نگهداری شود. از قرار د اد ن دارو در فریزر باید پرهیز شود. دارو باید به دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

عوارض مصرف مصرف وارنیکلین  :

بیمار باید در هفته‌های اول مصرف دارو،  ویزیت های روتین خود را انجام دهد. گاهی انجام تست های خونی و ادراری نیز لازم می‌شود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  داروی های کاهنده قند

این دارو می تواند ریسک حمله های قلبی را به خصوص در افراد با بیماری زمینه‌ای قلبی عروقی افزایش دهد، بنابراین در صورت هرگونه بروز علائم زیر به پزشک خود اطلاع دهید : درد سینه، درد بازو ها، درد فک، درد پشت، مشکل تنفسی و…

گاهی در برخی افراد، دارو باعث ایجاد بیقراری و رفتارهای غیرطبیعی می شود. گـاهی باعث بروز افکار خودکشی و یا تشدید بیماری افسردگی می شود.

گاهی با مصرف دارو، حوادث آلرژیک مثل آنژیوادم رخ می‌دهد. علایم حوادث آلرژیک عبارتند از : اختلال تنفس، راش پوستی، خارش، کهیر در مناطق مختلف بدن مثل صورت، زبان، گلو، دست و پا، ناحیه تناسلی و…

گاهی اختلالات پوستی جدی همراه با ضایعات پوستی مثل تاول، پوسته پوسته شدن پوست، شل شدن پوست، قرمزی شدید و…همراه با تب و لرز ایجاد می شود که موردی بسیار جدی است.

این دارو گاهی باعث گیجی و اختلال تمرکز می شود. لذا تا زمان مشخص شدن عوارض دارو، باید از رانندگی پرهیز شود.

سایر عوارض وارنیکلین جهت ترک سیگار :

اختلال خواب، کابوس های شبانه، خوابگردی، اضطراب، گیجی، هوشیاری، تتشنج، سردرد، تغییر رنگ مدفوع، افزایش احساس گرسنگی و تشنگی، سوءهاضمه، تهوع، درد اندام ها، تعریق، سرفه ، فزایش یا کاهش ضربان قلب، افزایش و یا کاهش ناگهانی وزن.

دکتر مریم طهماسبی | instagram بهترین متخصص واریس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتان و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات
keyboard_arrow_up
پرسش از دکتر