چربی خون بالا

آیا با نگاه کردن به چهره خود، متوجه چربی خون بالا می شوید؟

سطح کلسترول خون بالا می‌تواند راه را برای بروز حمله های قلبی و مغزی باز کند. بنابراین متوقف کردن پیشرفت این پروسه بسیار مهم است. کلسترول بالا معمولا بدون علامت است، اما گاهی نشانه هایی گویا در چهره فرد وجود دارد که می تواند فرد را نسبت به بالا بودن سطح کلسترول خون خود آگاه کند و زمانی که فرد به چهره خود نگاه می‌کند، می تواند متوجه این نشانه‌ها شود و به پزشک مراجعه کند.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  ناتوانی جنسی

کلسترول در واقع چربی خون است. حفظ بالانس دقیق کلسترول در بدن زیربنای پروسه هایی مثل ساخت سلول های سالم است، اما اگر این نقطه تعادل به هم بخورد، سونامی مشکلات قلبی عروقی شروع می شود که بزرگترین آنها، گرفتگی عروق قلبی و مغزی و .. و متعاقبا سکته قلبی و مغزی  است.

متاسفانه بدن انسان، بطور معمول در مورد کلسترول بالا هشدار نمی‌دهد، بنابراین تنها راه دانستن اینکه آیا چربی خون بالا داریم یا خیر، انجام تست خون است. اما همانطور که گفته شد، گاهی نشانه هایی در چهره جهت تشخیص کلسترول بالا وجود دارد. بنابراین اگر فرد به چهره خود با دقت نگاه کند، ممکن است متوجه این نشانه ها بشود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  اثرات دراز مدت کرونا (Covid 19)

گزانتلاسما:

چربی خون بالا

یک نشانه واضح از کلسترول بالا در خون، وجود گزانتلاسما است که در واقع تجمع رسوب چربی روی پلک است. گزانتلاسما، یکسری رسوبات زرد رنگ مومی شکل هستند که معمولاً اطراف پلک ها ایجاد می شوند. این ضایعات به پوست آسیب نمی رسانند و معمولا دردناک نیستند. این ضایعات معمولاً در قسمت داخلی پلک بالا ایجاد می شوند، اما گاهی پلک پایین را هم درگیر می کنند. البته تشخیص های افتراقی دیگری هم برای این ضایعات وجود دارد که با برداشتن این ضایعات و بررسی پاتولوژیک آنها تشخیص داده می‌شوند.

حلقه دور قرنیه:

چربی خون بالا

نشانه دیگر corneal arcus  یا حلقه دور قرنیه است. این یـافته در واقع رسوب کلسترول به شکل حلقه در قرنیه است که ناشی از نشت چربی از مویرگ های لیمبال به داخل قرنیه می باشد.. این رسوبات معمولاً ذرات LDL می باشند که در ابتدا در نواحی فوقانی و تحتانی قرنیه تجمع پیدا کرده و در نهایت یک حلقه کامل را به دور قرنیه تشکیل می‌دهند. البته این ضایعات در موارد دیگری مثل سوء مصرف الکل ( به دلیل افزایش اسید های چرب خون ) و گاهی هم در افراد سالمند دیده می‌شوند. این نشانه معمولا دو طرفه است. موارد یک طرفه علل و تشخیص‌های افتراقی دیگری دارد و فرد حتماً باید به چشم پزشک مراجعه کند.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  نخوردن صبحانه و شام دیرهنگام ممکن است که منجر به حمله قلبی مجدد شود

دکتر مریم طهماسبی | instagram 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتان و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
keyboard_arrow_up
پرسش از دکتر