دیابت بارداری

 

دیابت بارداری

دیابت بارداری

یکی از مشکلاتی که ممکن است مادر و جنین را طی حاملگی دچار مشکلات عدیده کند، دیابت دوران حاملگی است. همه زنان باید قبل از اقدام به بارداری و طی بارداری باید از نظر دیابت قبلی و یا دیابت ایجاد شده طی دوران بارداری بررسی شوند. زنانی که مبتلا به دیابت نیستند، باید قبل از اقدام به بارداری باید یک تست HbA1C انجام بدهند. این تست وضعیت قند را طی ۳ ماه اخیر نشان می دهد و در صورتیکه HbA1C > 6.5 باشد، به معنی تایید دیابت در فرد است. در این فرد باید ملاحظات درمانی و کنترل قند انجام شود. قبل از اقدام به بارداری، قند بیمار باید کنترل شود تا HbA1C نرمال شود و قندها به مقادیر زیر برسد :

قند ناشتا کمتر از ۹۵ میلی گرم در دسی لیتر

قنـد یک ساعت بعد مصرف قند کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

قند دو ساعت بعد مصرف قند کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر

در صورتیکه فرد به دیابت مبتلا نباشد، می تواند اقدام به بارداری کند. اما همه زنان باید در هفته ۲۴ تا ۲۸ بارداری از نظر وجود دیابت بارداری بررسی شوند. روش های مختلفی برای غربالگری دیابت بارداری وجود دارد که عبارتند از :

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  نقرس

روش یک مرحله ای :

در روش یک مرحله‌ای، به بیمار ناشتا، ۷۵ گرم قند خوراکی داده می شود و سپس قند ناشتا، قند یک ساعت بعد و قند دو ساعت بعد چک می‌شوند و اگر یکی از این مقادیر بالاتر از نرمال باشد،دیابت بارداری تایید می‌شود. تین مقادیر عبارتند از :

مقادیر قند ناشتا بیشتر از ۹۲ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیـر قند یک ساعت بعد بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیر قند دو ساعت بعد بیشتر از ۱۵۳ میلی گرم در دسی لیتر

روش دومرحله ای :

در روش دومرحله ای، به بیمار غیرناشتا، ۵۰ گرم قند خوراکی داده می‌شود و سپس قند یک ساعت بعد چک می شود. درصورتیکه قند بالای ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، دیابت بارداری تایید می شود و در صورتی ه قند بین ۱۳۰ تا ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، تست ۳ ساعته توصیه می شود. در این تست، به فرد ناشتا ۱۰۰ گرم قند خوراکی داده می شود و مقادیر زیر چک می شود. اگر دو مورد یا بیشتر بالاتر از نرمال باشد، دیابت بارداری تایید می شود . این مقادیر عبارتند از :

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  سندروم تونل کارپال

مقادیر قند ناشتا بیشتر از ۹۵ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیـر قند یک ساعت بعد بیشتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیر قند دو ساعت بعد بیشتر از ۱۵۵ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیر قند سه ساعت بعد بیشتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

هدف درمان دیابت بارداری :

فرد بیمار باید به صورت روزانه یک تا دو ساعت بعد از هر وعده غذا قند خود را چک کند. هدف درمان کنترل قند است در حدی که مقادیر زیر حاصل شود :

مقادیر قند ناشتا کمتر از ۹۵ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیـر قند یک ساعت بعد کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

مقادیر قند دو ساعت بعد کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر

مقدار HbA1Cکمتر از ۷-۶ با توجه به ریسک هایپوگلایسمی.

اگر کسی دچار هایپوگلایسمی یا افت قند نشود، این مقدار باید به کمتر از ۶ برسد ( به خصوص در تریمستر آخر).

بررسی جنین از نظر عوارض :

در مادر دیابتی، جنین باید بطور روتین از نظر عوارض جنینی ناشی از دیابت بررسی شود. بررسی جنین باید از هفته ۳۲ بارداری آغاز شود. مادر باید هفته ای دوبار تست های NST و اندکس مایع آمنیوتیک انجام دهد و مادر باید در هفته ۳۹-۳۶ بارداری از نظر وزن جنین سونوگرافی شود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  کم خونی فقر آهن

عوارض دیابت بارداری در مادر و جنین :

زایمان زودرس : یکی از عوارض احتمال دیابت مادر، تولد زودرس جنین است.

پراکلامپسی : پراکلامپسی به معنی افزایش فشارخون و پروتئینوری یا دفع پروتئین در ادرار می باشد. این وضعیت برای مادر و جنین بسیار خطرناک است و می تواند منجر به تشنج و مرگ مادر و جنین شود.

فشارخون بالا : یکی از بیماری های شایع در همراهی با دیابت، فشارخون بالا است که در صورت عدم تشخیص و درمان، باعث افزایش عوارض و مرگ و میر مادر و جنین می شود.

پلی هیدرآمنیوس :  پلی هیدرآمنیوس به معنی افزایش مایع آمنیوتیک است که احتمالا به علت افزایش ادرار جنین در اثر افزایش قند اخون جنین می باشد.

عوارض جنینی : ممکن است عوارضی مثل هایپوگلایسمی یا کاهش قندخون نوزاد، زردی یا افزایش بیلی روبین نوزاد، کاهش کلسیم خون نوزاد، کاهش منیزیم خون نوزاد، زجر تنفسی نوزاد و …. رخ دهد.

ایجاد دیابت نوع ۲ در آینده در مادر

افزایش وزن نوزاد یا ماکروزومی ( وزن نوزاد > 4500 گرم ) که منجر به عوارض زایمانی می شود.

دکتر مریم طهماسبی | بهترین متخصص فشار خون | بهترین متخصص واریس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتان و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
keyboard_arrow_up
پرسش از دکتر