عمل جراحی پیوند رگ قلب

عمل جراحی پیوند رگ قلب

عمل جراحی پیوند رگ قلب

دکتر مریم طهماسبی | بهترین متخصص قلب

عمل قلب باز، در موارد شدید گرفتگی عروق قلب کاربرد دارد. در این جراحی، یک یا چند رگ از آئورت به رگ کرونر بیمار پیوند زده می‌شود. این پیوند در محل بعد از تنگی انجام می شود و خون رسانی به عضله قلب را که به دلیل تنگی رگ مختل شده است، مجدداً برقرار می‌کند. در این جراحی یک شریان سالم از قفسه سینه یا دست برداشته می شود و یک یا چند ورید سالم از پا برداشته می‌شود و ابتدای این رگ به آئورت و انتهای این رگ به رگ قلب بعد از محل تنگی، پیوند زده می شود. در واقع این جراحی انسداد رگ را برطرف نمی‌کند، اما مسیر مجدد برای جریان خون ایجاد می کند.

موارد انجام جراحی قلب باز

جراحی قلب باز جهت پیوند رگ در موارد زیر انجام می شود :

درد شدید قفسه سینه ناشی از انسداد شریان های متعدد قلبی.

تنگی بیش از یک رگ قلب.

گرفتگی رگ اصلی قلب یا Left Main.

در صورتی که امکان باز کردن رگ با بالن آنژیوپلاستی و استنت گذاری مقدور نباشد.

عوارض جراحی قلب

خونریزی

آریتمی قلبی

عفونت

اختلالات عصبی مثل از دست دادن حافظه و سکته مغزی

نارسایی کلیه

حمله قلبی

نحوه انجام جراحی قلب

جهت جراحی قلب باز، بیمار در بیمارستان بستری می‌شود. برای آمادگی قبل ازعمل، بیمار توسط متخصص قلب معاینه می شود. یک سری آزمایشات و بررسی‌های دیگر بر حسب شرایط بیمار انجام می شود. جراحی با بیهوشی عمومی انجام می‌شود. دراین مرحله بیمار بیهوش شده و لوله ای داخل نای جهت تهویه تنفسی با دستگاه ونتیلاتور طی عمل جراحی گذاشته می‌شود. سپس یک انسیزیون وسط قفسه سینه داده می‌شود و پوست شکافته می شود. سپس استخوان جناغ برش داده شده و قفسه سینه باز می شود و قلب در معرض دید جراح قرار می‌گیرد. طی جراحی حرکت قلب باید متوقف شود. لذا حرکت قلب با دارو متوقف شده و خون به دستگاه پمپ قلبی ریوی منتقل می شود. این پمپ قلبی ریوی، وظیفه خون رسانی  به اعضا بدن را به جای قلب به عهده می گیرد. سپس یک شریان از داخل قفسه سینه به رگ مسدود پیوند زده می‌شود.

عمل جراحی پیوند رگ قلب

ابتدای این شریان به شریان ساب کلاوین و انتهای آن به رگ LAD بعد از محل تنگی پیوند زده می‌شود. سپس ورید صافن پا که یکی از وریدهای سطحی پا است برداشته شده و ابتدای آن به آئورت و انتهای آن به رگ تنگ بعد از محل تنگی پیوند زده می شود. بعد از اتمام جراحی، مجددا جریان خون به داخل قلب هدایت شده و قلب به کار انداخته می شود. در انتها ابتدا جناغ با وایرهای کوچک بسته شده و سپس پوست نیز بخیه و بسته می شود. عمل جراحی معمولا ۶-۳ ساعت طول می کشد. بعد از جراحی بیمار به ICU منتقل می‌شود و بر حسب شرایط بیمار چند روز در ICU می‌ماند و طی این مدت وضعیت هوشیاری و علائم حیاتی و وضعیت قلب، ریه و کلیه بیمار بطور دائم مانیتور می شود. سپس بیمار بعد از بهبودی نسبی، به بخش منتقل می‌شود و بر حسب شرایط بیمار چند روز در بخش می ماند و در نهایت مرخص می شود.

بعد از جراحی، بیمار باید جوراب واریس با فشار پایین بپوشد تا مانع بروز لخته ورید عمقی و آمبولی ریه شود. بهبود کامل معمولاً فته ۱۲-۶ هفته طول می‌کشد. بیمار معمولا  می تواند فعالیت جنسی  خود را از ۴ هفته بعد از عمل شروع کند. فرد می تواند ۸-۳ هفته بعد شروع به رانندگی کند.

>> عمل جراحی پیوند رگ قلب <<

علائم هشدار بروز عارضه که فرد باید با مشاهده آنها به پزشک مراجعه کند

تب و لرز

قرمزی، تورم، خونریزی و یا  ترشحغیر معمول ااز محل زخم

افزایش درد و سفتی محل زخم

تنگی نفس

تپش قلب

تورم پاها بویژه تورم یکطرفه

بی حسی دست یا پا

تهوع استفراغ و ..

دکتر مریم طهماسبی | instagram بهترین متخصص واریس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

4 + 8 =

فهرست
Open chat