ادم

ادم

دکتر مریم طهماسبی | بهترین متخصص قلب

ادم به معنی ورم در نتیجه تجمع مایع در بدن است. ادم می‌تواند درهرکجای بدن رخ دهد، اما عمدتا در اندام ها ( دست ها و پاها ) و به ویژه در پاها تجمع پیدا می کند.

علایم

ورم اندام به ویژه پاها و گاهی دست ها.

پوست براق و کشیده شده.

جاگذاری در پوست با فشار : گاهی ادم، گوده گذار نیست و با فشارروی اندام، فرورفتگی ایجاد نمی شود، اما اکثرا ادم گوده گذار است و با فشار روی اندام، فرورفتگی ایجاد می شود.

افزایش سایز اندام.

علل مختلفی ادم

برخی بیماری ها ( بیماری قلبی، بیماری کلیوی، بیماری کبدی )

قاعدگی و حاملگی

برخی از داروها : برخی داروهای ضد فشارخون مثل آملودیپین، داروهای مسکن و ضد التهاب مثل NSAID، داروهای استروئیدی ( کورتون‌ها )، داروهای هورمونی استروژنی، برخی داروهای کاهش دهنده قند

نشستن یا ایستادن طولانی
مصرف غذاهای پرنمک
قاعدگی و حاملگی

 

بیماری های ایجاد کننده ادم

ادم در اثر نشت خون از مویرگ ها به داخل بافت بینابینی اتفاق می افتد. زمانیکه فشار در سیستم وریدی بالا برود، این فشار به مویرگ ها منتقل شده و مایع از مویرگ ها نشت می کند. این مایع نشتی در بافت بینابینی تجمع پیدا کرده و باعث ایجاد ورم و افزایش سایز اندام می‌شود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  نارسایی قلبی

نارسایی احتقانی قلب

گاهی بطن چپ و/ یا بطن راست بیمار دچار اختلال عملکرد می‌شود و نمی‌تواند خون را به درستی پمپاژ کند. گاهی نیز ظرفیت پذیرش خون در این حفره ها کاهش می یابد. در هر دو این حالات، نارسایی احتقانی قلب رخ می دهد. در این موارد، فشارخون داخل سیستم وریدی فزایش پیدا کرده و این فشار به مویرگ ها منتقل می‌شود و باعث نشت مایع از مویرگ ها می شود که نهایتا منجر به ادم می شود. نارسایی قلب معمولاً باعث ادم اندام تحتانی می‌شود، اما در موارد پیشرفته تر،  تورم شکنیز رخ می دهد. گاهی مایع داخل بافت بینابینی و آلوئول های ریه تجمع پیدا کرده و باعث ادم ریه می شود. ادم ریه وضعیتی بسیار خطرناک است و گاهی منجر به مرگ می شود. تنگی نفس شدید از علایم ادم ریه می باشد.

سیروز

سیروز در واقع آسیب جدی کبدی است. در این حالت نارسایی کبدی رخ می دهد و متعاقبا، مایع در شکم و اندام های تحتانی تجمع پیدا می کند.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  علل زخم های اندام تحتانی

بیماری کلیوی

ادم

در نارسایی کلیوی، مایع و نمک اضافی از بدن دفع نمی شود و در کل بدن تجمع پیدا می کند. این مایع اضافی به ویژه در پاها و دور چشم ها تجمع پیدا می کند.

گاهی کلیه در اثر بیماری، مقادیر زیادی پروتئین دفع می کند. در این حالت، پروتئین کلی بدن کاهش پیدا می‌کند. به دنبال کاهش پروتئین در داخل عروق، فشار اسموتیک داخل عروق کاهش پیدا کرده و باعث نشت مایع از عروق می‌شود.

نارسایی مزمن وریدی

در ورید ها دریچه های لانه کبوتری وجود دارند که مانع برگشت خون در جهت جاذبه و به سمت پایین می‌شوند. گاهی این دریچه های لانه کبوتری آسیب دیده و مانعی جهت برگشت خون به سمت پایین نمی‌باشند. به این حالت، نارسایی وریدی اطلاق می شود. این بیماری، کاهی باعث ادم اندام تحتانی می شود.

آسیب عروق لنفاوی

ادم

سیستم لنفاوی مسئول تخلیه مایع اضافی بینابینی می باشد. گاهی آسیب عروق لنفاوی در اثر بیماری هایی مثل سرطان، رادیوتراپی و یا جراحی رخ می دهد و مساله منجر به ادم می شود.

شاید این مطلب هم برای شما مفید باشد:  واریس در بارداری

عوارض ادم

ادم طولانی مدت باعث ایجاد عوارضی می‌شود :

درد اندام

مشکل در راه رفتن

سفتی اندام

پوست کشیده شده

خارش پوست

افزایش ریسک عفونت اندام

زخم‌های اندام تحتانی که به راحتی بهبود پیدا نمی‌کنند.

ادم

تشخیص

شرح حال و معاینه بالینی قدم اول در تشخیص می باشد. گاهی آزمایشات خونی جهت بررسی وضعیت کلیه، کبدو تیروئید و اندازه گیری میزان پروتئین بدن لازم است. عکس قفسه سینه برای بررسی وضعیت قلب و ریه انجام می‌شود. اکوکاردیوگرافی جهت بررسی وضعیت عملکرد قلب و وضعیت دریچه ها انجام می شود. گاهی سونوگرافی جهت بررسی کبد و کلیه ها توصیه می شود.

درمان ادم

درمان بیماری زمینه‌ای به درمان ادم کمک می‌کند. علاوه بر درمان بیماری زمینه‌ای، تجویز برخی داروها مثل داروهای دیورتیک که باعث دفع مایع و نمک از بدن می شوند، در درمان ادم کاربرد دارند. گاهی قطع مصرف برخی داروها که باعث  ایجاد ادم می شوند، به درمان کمک می کند. سایر اقداماتی که به درمان ادم کمک می کنند عبارتند از : کاهش مصرف نمک، حرکت دادن پاها، قرار دادن پاها بالاتر از سطح قلب، ماساژ پاها از سمت پایین به سمت بالا، استفاده از جوراب های واریس مناسب، محافظت از اندام بطوریکه اندام تمیز و مرطوب نگهداری شود تا از ایجاد زخم جلوگیری شود.

دکتر مریم طهماسبی | instagram بهترین متخصص واریس

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ از طریق پیامک اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتان و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام همسر بنده کنسر رکتوم جراحی کرده بعداز مدتی دچار ورم دست پا سمت چپ شده لطفاً راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی چهارشنبه ۱۰ آبان ۲( 6 ماه پیش)

   سلام حتما باید اکو انجام دهند و از نظر وضعیت کلیوی بررسی شوند

 • تصویر کاربر فروغ پنجشنبه ۲ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام.من خانمی ۴۹ ساله هستم و قریب به ۲ ساله دچار ادم منتشر در کل بدنم شده ام واین ادم گوده گذار هست.آزمایشاتم به جز فقر آهن مشکلی ندارم توسط دکترهای قلب کلیه کبد چک شدم گفتند مشکلی ندارم .پس مشکل من چیه؟خسته شدم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی پنجشنبه ۲ آذر ۲( 5 ماه پیش)

   سلام علل ورم در یک مبحث در سایت ذکر شده حتما مطالعه کنید 

 • تصویر کاربر افسون دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام هزینه اکو و نوار قلب و تست ورزش چقدر هست؟؟
  در شرایط کرونا تست ورزش انجام میشه؟من پارسال انجام دادم اکو و نوار قلب بعلت طپش نرمال بود ولی کماکان طپش قلب کوبشی همراه من هست و موقع دراز کشیدن فقط کمی تنگی نفس یا سختی نفس دارم جزیی و احساس ورم معده که نفس عمیق میکشم گاهی سمت چپ یک تیر خفیف میکشه گهگاهی،،و پشتم حالت قلنج داره
  1. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا علایمتون ناشی از اصطراب هست
 • تصویر کاربر روزبه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر وقت بخیر.پدرم شانزده ماه پیش دچار سکته قلبی شدیدی شدن اول بالن بعد پیس میکر براشون گذاشتن.بعد از سکته شون پمپاژقلبشون اومد بین ۱۰تا ۱۵، پنج ماه پیش اکو کردن پمپاژشون به ۳۵ ارتقا پیدا کرد منتهی دیروز باز اکو کردن طبق اکوی دیروزشون پمپاژشون اومده ۱۷.دلیل این افت پمپاژ مجدد چی میتونه باشه؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا اصلا بالا نرفته در اکو، پزشکان مختلف ممکنه بین ۱۰ تا ۱۵ درصد متفاوت گزارش کنند
  2. تصویر کاربر روزبه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام مجدد.یعنی اکوی قبل از عید که ای اِف را سی وپنج نوشته،اشتباه بوده؟
  3. تصویر کاربر روزبه جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   نه رفته بود اکوشون توی بهمن نودونه ای اِفش رو سی وپنج زده بود.ده تا پانزده مربوط به فروردین نودونه است.اکوی چهار روز پیششون هفده است
  4. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   احتمالا ۳۵ درست نبوده
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر شیما جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: مشاهده پرسش
  تفاوت درد معده و درد سکته قلبی چیست
  1. تصویر کاربر دکتر مریم طهماسبی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام گاهی میتونه کاملا شبیه باشه باید به پزشک مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
keyboard_arrow_up
پرسش از دکتر